Kafası karışanlar için bu konuda küçük bir araştırma yaptım.İşte sonuçlar:
Retro :İngilizce retro “modası geçmiş bir şeyin yeniden moda olması” sözcüğünden alıntıdır. İngilizce retrospective “geriye bakış” sözcüğünden türetilmiştir.
Günümüzdeki kullanış şekli itibariyle Moda terimi olarak; geçmişte belli bir dönemde yaygın olarak giyilen kıyafet ve aksesuarların yeniden popülerleşerek giyilmesi ve kullanılması anlamına gelmektedir.
Buradaki temel husus retro ürün ve eşyaların aslında yeni üretilmesi fakat geçmiş örneklerine benzetilmesidir.Yani aslında retro ürünler eski örneklerine benzese de yeni ürünlerdir.

Vintage : İngilizce kökeni itibariyle eski, yıllanmış” sözcüğünden alıntıdır.
Günümüzde daha çok moda terimi olarak kullanılır .Vintage, antika kadar eski olmamakla birlikte, birkaç on yıllık giyim kuşam, araba gibi modadan nasibini alan eski ürünler için kullanılan bir sıfattır. Fakat eski görünümlü her eşya vintage kapsamında değerlendirilemez. Bir ürünün vintage adı altında olabilmesi için o ürünün belli bir döneme ait olması gerekir. 1930-40-50-60-70-80-90’ların ruhunu yansıtan bir ürünü vintage olarak tanımlanabilir.

Özetle vintage gerçekten eski ürünler için; retro ise sadece “eski gibi görünen” yeni ürünler için kullanılır.

Antika :Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre ‘Tarihsel bir döneme ait olan’ ve ‘Eski çağlardan kalma eser ‘olarak kullanılıyor.

Peki her eski eşya antika mıdır?

Antika eşyalar bulundukları döneme göre adlandırılırlar. Örneğin, İngiliz antikası, Kral George ya da Kraliçe Victoria dönemlerinde yapıldığı için onların adıyla anılabilir. Bir eşyanın antika sayılabilmesi için yapıldığı yerin ve zamanın kanıtlanması gerekmektedir.
Eşyalarda hangi fabrikada yapıldığı ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten işaretler yer almaktadır. Bu durumda eşyanın antika olduğu kanıtlanmış olur.
Üzerinde işaret bulunmayan antikaların nerede ve ne zaman yapıldığını ise uzmanlar sayesinde anlaşılmaktadır.
Uzmanlar malzemesine, modeline, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak eserlerin antika olup olmadığını anlayabilmektedir.
Tabi nadir bulunan eserlerin değeri daha fazladır.

Efemera :İngilizce ephemera “kısa ömürlü şeyler, kalıcı olmayan yayınlar” sözcüğünden alıntıdır.
Günümüdeki kullanımı itibariyle eski döneme ait okul diplomaları, karneler, otobüs sinema biletleri, piyango biletleri, spor toto kuponları, gazete nüshaları, tanıtım broşürleri, mektuplar, kartvizitler, lokanta menüleri, tapu senetleri, noter senetleri, banka dekontları, çikolata ve sakızlardan çıkan kartlar, sigara kâğıtları, posterler, pasaportlar, fotoğraflar, kartpostallar, düğün davetiyeleri gibi gündelik hayatın ayrıntılarını belgeleyen materyalleri ifade eder. Efemera koleksiyonu yapan koleksiyonerlere efemerist denir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Şimdilik hoşçakalın